2013. június 30., vasárnap

Csavart mintás kislányruha

Kézzel kötött csavart mintás kislányruha.
Ezt a kis ruhát is a lányomnak kötöttem, azóta nagyot nőt és még mindig szereti és azt kérte kössem utána! :)
Mivel ahogy azt tőlem már megszokhattátok ezt is fentről kezdtem és még van félretéve fonalam így ennek semmi akadálya. Az utolsó sort visszabontom és ott folytatom ahol abbahagytam. A felsőrész bő volt rajta az eredeti formában, most szépen kitölti így még nagylányosabb is, így is teljes összhangban van a ruha formájával. Fehér pamut fonalból kötöttem közel 600 g bő szoknyája sok anyagot igényel, és sokkal látványosabb ha súlya is van a fonalnak, sokkal jobb az esése is a szoknyának. Kevesebb szemmel is megköthető a szoknyarész ha kevesebb fonalat szeretnénk felhasználni. Azóta már viszkóz fonalból is megkötöttük, hasonlóan mutatós, szép az esése, azonos mennyiségű fonalat vett fel. Most sötétkékben készül iskolakezdésre. :) De meggyőződésem, hogy bármilyen színben jól mutat. A ruha nyáron is hordható önmagában, de nagyon jól mutat alá öltözve is, akár rövid, akár hosszú újjal.


Ahogy ezt már tőlem megszokhattátok ezt a ruhát is fentről kezdtem majd egybevéve az elejét és a hátát körbe kötöttem, varrás nélkül készült a ruha így ahogy nő a gyerek az alját utána köthetjük! :)

Csavart mintás kötött kislányruha, bő szoknyával.
Méretek:

felsőrész válltól derékig maga a csavart minta 30 cm, szoknyarész 40 cm. A ruha hossza 70 cm.
mellbőség: 35 cm (70 cm körbe)
Az arányok figyelembevételével, bármilyen méretben megköthető.
Jól mutatna ha rövidebbre vesszük a csavart részt és már mell alatt elkezdjük a bővítést, főleg kisebb babákon. :)


A ruhának egy baba változatát már megkötöttem, kötényruha formájában, nemsokára annak a leírását is megosztom.



Csavart minta: 
Csavart oszlop, szaporítás, sima oszlop kialakítása.


3-3 szemes csavarás hat soronként, (nyolcat is elbír ha kevesebbet szeretnénk csavarni) a csavarások között szintén hat fordított szem. Kinek hogy esik kézre, akár jobbról, akár balról is lehet csavarni a lényeg, hogy egységes legyen! :)
A válltól számolva 13 csavarást kötünk. A 13-ik csavarás után a 6 sima szemet 10-re felszaporítjuk a második-harmadik-negyedik és ötödik szemet kétszer kötjük le egyszer elölről, egyszer hátulról szúrunk a szembe, ezeket az oszlopokat végig 10 sima szemmel kötjük. Tovább a szoknyarész kialakításában leírtak szerint dolgozunk.








Kötött kislány ruha felsőrész.

Vállrész, nyakkivágás, karöltő kialakítása:

Az eleje és a háta egyformára van kötve, előbb megkötjük az egyik felét hónaljig, majd a vállánál felszedjük a szemeket és másik irányba megkötjük a másik részt, ha megvagyunk össze kötjük a két részt egy tűre és körbe kötjük a ruhát. Vagy  külön külön megkötjük az elejét és a hátulját majd egybevarrjuk, ez esetbe gondoljunk a szélszemekre is.  

A nyakrészt és a karöltőket egyszerűen körbehorgoltam a jobb tartás érdekében.

A vállat 24 szemmel kezdtem. (ez kétszer megismételjük majd másik irányba is megkötjük, vagy négyszer kezdjük meg ha külön kötjük meg az elejét és a hátulját)

3 fordított, 6 sima (csavart oszlop) hat fordított, hat sima (csavart oszlop) 3 fordított ( a széleken beleértve a szélszemet is).

Nyak kialakítása.
A nyakrészt az első csavarás után kezdjük el kialakítani, összességében (egyik oldalon, ne felejtsük el hogy külön kötjük, majd egyesítjük a tükörképben megkötött párjával) 18 szemet szaporítunk háromszor egy egy fordítottat, majd ötször három három szemet a mintának megfelelően ( összességében: 3 fordított, hat sima, hat fordított, három sima) így ismét kiegészítjük a fordított oszlopot, kapunk egy újabb csavart oszlopot, egy fordítottat és egy fél csavartat, melynek a másik felét a tükörképben megkötött másik oldaltól kapjuk. Kössük meg a tükörképet is majd egybe véve a két oldalt folytatjuk a kötést.

Így kerek kivágást kapunk, ha egyszerűsíteni szeretnénk a dolgot a harmadik csavarás előtt egyszerre szaporítsuk ki a 18 + 18 szemet így szögletes kivágást kapunk ami semmit nem vesz el a ruha látványából, ellenben könnyebb elkészíteni! :) 

Karöltő kialakítása.

A karöltőknél avagy a külső részen az ötödik csavarásig egyenesen kötünk, majd a hatodik csavarásig soronként egy fordított szemet, két fordított szemet, majd három sima szemet szaporítva kiegészítjük tehát összesen három fordított szemmel és három sima szemmel a munkát. Így teljes lesz még egy fordított oszlop és megkapjuk az oldalsó csavart oszlop felét, a másik oldaltól pedig a másik felét. A hatodik csavaráshoz már az oldalsó oszlopok is csatlakoznak, egyben van az egész ruha, még hét csavarásnyit kötünk a felső rész kialakításáig  derékig.

A fotók segítenek a munkamenet megértésében.

Ha külön kötjük az elejét és a hátulját, nem javaslok még egy oszlopot oldalanként, inkább kössük fordítottan az oldalsó részeket az összeillesztés, varrás miatt. 


Szoknyarész kialakítása:

A sima oszlopokat 10 szemmel kötjük végig  a szoknya rész teljes hosszán, a fordított oszlopokat az eredeti hat szemről 20 szemre szaporítjuk fel egyenletesen, az oszlop mindkét oldalán, a szélső szemeket kétszer lekötve, egyszer elölről, egyszer hátulról szúrva a szembe. Itt lehet spórolni ha kevesebb szemre szaporítjuk a fordított oszlopokat.

Befejezés.
Oszloponként 14 szemet szaporítunk az az hét alkalommal, az első három alkalommal 5 soronként szaporítottam, majd  4 alkalommal 20 soronként.

Összesen 120 sort kötöttem a szoknyarészben a megadott méret eléréséig, ez tetszőleges méret kialakításához kell igazítani, magasabb kislányoknak is elég ez a szemszám, nem szükséges tovább szaporítani elég hosszabbra kötni a szoknyarészt.

Befejezés: kötöttem egy sor simát (a fordított oszlopokat is simán kötöttem) majd a következő sorban simán lekötöttem, így szép tartást kap a ruha alja.

Ha később tovább szeretnénk kötni a ruhát, a sima sort bontsuk vissza és fojtassuk a kötést a kívánt hosszúság eléréséig. 

Jó kötést lányok!

Gyöngyvér


Ui: Köszönet a megosztásokért és lájkokért! :)








Bő szoknyás ruha



A ruha vastagabb fonalból készült viselése az őszi, téli és kora tavaszi időben ideális, akár alá is öltözhetünk. 

Vékony nyári fonalból megkötve tavasszal, nyáron is viselhető, a méretpróba alapján vékony fonalra is átszámolható. Vékony testalkatú lányoknak-hölgyeknek ajánlott, a derékrész rugalmas mintájának köszönhetően követi a test vonalát valamint az alsó bő szoknya része még inkább kiemeli a vékony derekat,  rendkívül csinosan mutat.


Bő szoknyás kötött ruha.




Bő szoknyás kötött ruha.
A képen látható ruha 400 g Bravo Rainbow Color fonalból készült, 
3,5-ös körkötőtű, lehetőleg rövid és hosszú a könnyebb kötés érdekében, és az egyes elemek szétválasztásánál is hasznos, ha két tűnk van.

Méretpróba: 25 SZ és 26 S = 10x10 cm

Alapminta: patentkötés (két sima két fordított): a nyakrész kialakításánál, az ujjak lezárásánál és a derékrészen alkalmazzuk. Rendkívül rugalmas, a ruha követi a test vonalát.

Szaporítások: A szem elejébe és hátuljába 1-1 sima szemet kötünk, így plusz egy szemet kapunk. Azt, hogy a szaporított szem sima vagy fordított legyen, a patentmintához kell igazítani. 
A fordított részen minden szaporított szemet fordítottan kötünk, a két eredeti szemet simán. (elválasztó két szem az egyes részeknél)

Elkészítés: 
A nyaktól kezdve lefelé haladva egybe kötjük a ruhát. Patent mintával kötünk 14 sort, majd a ruha színén fordítottan kötünk 36 sort. A ruha négy fő részét két sima szemmel választjuk el (lásd szaporítások leírás), minden sorban szaporítunk 1-1 szemet, míg ki nem alakul a ruha kívánt mérete.
A szaporított szemekkel a patent mintához igazodunk, (kettő sima, kettő fordított)

Kezdés: Felszedünk 144 szemet plusz 2 szélszemet, erre a patentmintával 14 sort kötünk.

Szemek kiosztása:
háta: 44 SZ + ujja: 24-24 SZ +eleje: 44 SZ + elválasztó szemek: 2-2 SZ + két szélszem, összesen: 146 szem 

A vissza sorokban a szemeket úgy kötjük, ahogy mutatkoznak. 

Rögtön a második sorban kezdjük a szaporítást, így a nyakkivágás szögletes formát vesz fel.
2 sor: szél szem, 44 szem patentminta (háta), 2 szem sima, 24 szem patentminta (bal ujja), 2 szem sima, 44 szem patentminta (eleje), 2 szem sima, 24 szem patentminta (jobb ujja), két szem sima, szélszem.

Elemekre bontás: 
Alapkoncepció, hogy a 2-2 szemes elválasztó oszlopokat lekötjük, ezekből kerül kialakításra a hónalj, előbb a két ujját kötjük meg külön- külön, majd a hátát és az elejét összekötjük, akár körbe is köthetjük.
A hátrészt lehetőleg átkötjük egy segédtűre, a bal ujjat megkötjük leírás szerint, majd az elejéhez is kötünk egy sort, átvesszük a segédtűre a ruha hátához, elértünk a jobb ujjhoz, megkötjük a leírás szerint a jobb ujjat. 

16 sor: a munka színén fordított kötéssel kötünk, folytatjuk a szaporítást, soronként 8-8 szemet szaporítunk. 


Ujja: A jobb és bal ujjnál egyaránt 72 szemről indulunk, 48 szemmel zárjuk az ujját alábbiak szerint.
Először is a 2-2 elválasztó oszlop szemet leapasztjuk, 36 sort kötünk fordítottan a munka színén, majd apasztunk az alábbiak szerint kialakítva a patentmintát: 1 szélszem 12 szemet patentmintával kötünk, majd a következő 44 szemet kettesével összekötve kötjük patentmintával (22 szem marad), a következő 12 szemet szintén patentmintával kötjük, egy szélszem. Összességében 16 sor patentmintát kötünk, majd befejezzük az ujját. 
Az ujja hossza a nyakkivágástól számítva: 28 cm külső hossz, igény szerint rövidebbre vagy hosszabbra is köthető. 

A ruhatest kialakítása:
Az eleje és a háta együtt: 188 szem, körben is köthetjük. Hat sort kötünk fordítottan a munka színén, ha szükséges több sort is köthetünk, érettebb lányoknál a mellek méretéhez igazodva.


Derékrész kialakítása: 25 szemet patentmintával kötünk, majd a következő 44 szemet kettesével összekötve folytatjuk a patentmintát (22 szem marad) újabb 25-25 szem patentminta, a következő 44 szemet kettesével összekötve (22 szem marad) folytatjuk a patentmintát, majd az utolsó 25 szemet is patentmintával kötjük tovább. A derékrész összesen 144 szemből áll, és 46 sort kötünk patentmintával. Nyurga kislányoknál ez lehet hosszabb is, szükség szerint.

Szoknya kialakítása: 
A szoknya részt 18 cikkre osztjuk, a munka színén fordítottan kötünk, a cikkeket 2-2 szem sima oszloppal választjuk el. A szaporításokat a választó oszlopok mentén végezzük a felső rész kialakításához hasonlóan alábbiak szerint.
Leosztás: 18 cikkre osztjuk a 144 szemet, 6 SZ fordított és 2 SZ sima kialakításával. A szoknyát körben is köthetjük. Ha sorokban dolgozunk, 6 szem fordított résszel kezdjünk mindkét felében szaporítva, a sor végén pedig a sima oszloppal zárjunk, plusz egy szélszem, így az összeillesztést láthatatlanná lehet tenni az összevarrásnál.
A fenti módon kialakított mintával kötünk tovább, majd a hatodik sorban kezdjük a szaporítást fent leírtak szerint. Cikkenként 2-2 szemet, soronként 36 szemet szaporítunk.
A szaporítást megismételjük a következő 6. majd azt követő, 12, 12, 16, 20, 26. sorban, végezetül kötünk még 16 sort.
Kötött ruha, szoknya.
Az utolsó előtti sort a színén simán kötjük, majd lekötjük a szoknyát. Egy kis tartást ad a szoknyának, hogy az ne kunkorodjon.

A leírás alapján önálló szoknyát is köthetünk akár gyerek, akár felnőtt méretben.

Befejezés: A bemutatott ruhát a nyaktól mérve 84 cm-nél fejeztük be, de tetszés szerinti hossz alakítható ki. Derék 40 cm, szoknya hossza 44 cm.
A ruhát hátul a jobb vállnál varrjuk össze és a jobb oldalon. De a ruhát a rutinos kötők a hónaljtól kezdve.
akár körben is köthetik.


A leírás alapján eredeti szemszámmal vékony nyári fonalból megkötött ruha kislány méretben.  :)


Sapka:
Sapka kezdőknek is ajánlott, egyszerű, kevés anyag felhasználással.
Anyagszükséglet 35 g.
Mivel önmagában az anyag is látványos, ahogy a színe változik, nagyon mutatós lesz a sapka az egyszerűsége mellett is.
Kezdés: 102 szem patentminta = két sima, két fordított váltakozik, összesen 44 sort kötünk egyenesen.

Apasztás: a fordított szemeket összekötjük, 78 szem marad
A negyedik sorban a megmaradt fordított szemeket összekötjük a második sima szemmel, 52 szem marad, mind sima.
A következő sorban kettesével összekötjük a szemeket, marad 27 szem, a következő sorban megismételjük az összekötést, így marad 14 szem, majd ismét összekötjük, mígnem már csak 8 szem maradt.
A horgolótűt áthúzzuk a nyolc 
szemen és leláncoljuk, majd összehorgoljuk, vagy összevarrjuk a sapkát.


Jó kötést lányok! :)

Gyöngyvér

2013. június 27., csütörtök

Kislányruha



 Ez a vidám bő aljú kislány ruha egy a lányomnak kötött nagyobb méretű ruha leírása alapján készült, vékonyabb nyári fonalból a hozzá illő vékonyabb tűvel. 


Hozzávalók: 150 g Cotton elite nyári pamut fonal a Fonalparadicsomból,   (75% pamut, 25% elite polyester) rugalmas, pihe puha vékony fonal, 3- as körkötőtű, lehetőleg rövid és hosszú a könnyebb kötés érdekében, és az egyes elemek szétválasztásánál is hasznos, ha két tűnk van.

Alapminta: patentkötés (két sima két fordított): a nyakrész kialakításánál, az ujjak lezárásánál és a derékrészen alkalmazzuk. Rendkívül rugalmas, a ruha követi a test vonalát.

Szaporítások: A szem elejébe és hátuljába 1-1 sima szemet kötünk, így plusz egy szemet kapunk. Azt, hogy a szaporított szem sima vagy fordított legyen, a patentmintához kell igazítani. 
A fordított részen minden szaporított szemet fordítottan kötünk, a két eredeti szemet simán. (elválasztó két szem az egyes részeknél)




Elkészítés: 

A nyaktól kezdve lefelé haladva egybe kötjük a ruhát. Patent mintával kötünk 14 sort, majd a ruha színén fordítottan kötünk 36 sort. A ruha négy fő részét két sima szemmel választjuk el (lásd szaporítások leírás), minden sorban szaporítunk 1-1 szemet, míg ki nem alakul a ruha kívánt mérete.

A szaporított szemekkel a patent mintához igazodunk, (kettő sima, kettő fordított)

Kezdés: Felszedünk 144 szemet plusz 2 szélszemet, erre a patentmintával 14 sort kötünk.


Szemek kiosztása:
háta: 44 SZ + ujja: 24-24 SZ +eleje: 44 SZ + elválasztó szemek: 2-2 SZ + két szélszem, összesen: 146 szem 

A vissza sorokban a szemeket úgy kötjük, ahogy mutatkoznak. 

Rögtön a második sorban kezdjük a szaporítást, így a nyakkivágás szögletes formát vesz fel.
2 sor: szél szem, 44 szem patentminta (háta), 2 szem sima, 24 szem patentminta (bal ujja), 2 szem sima, 44 szem patentminta (eleje), 2 szem sima, 24 szem patentminta (jobb ujja), két szem sima, szélszem.


Elemekre bontás: 
Alapkoncepció, hogy a 2-2 szemes elválasztó oszlopokat lekötjük, ezekből kerül kialakításra a hónalj, előbb a két ujját kötjük meg külön- külön, majd a hátát és az elejét összekötjük, akár körbe is köthetjük.
A hátrészt lehetőleg átkötjük egy segédtűre, a bal ujjat megkötjük leírás szerint, majd az elejéhez is kötünk egy sort, átvesszük a segédtűre a ruha hátához, elértünk a jobb ujjhoz, megkötjük a leírás szerint a jobb ujjat. 

16 sor: a munka színén fordított kötéssel kötünk, folytatjuk a szaporítást, soronként 8-8 szemet szaporítunk. 



Ujja: A jobb és bal ujjnál egyaránt 72 szemről indulunk, 48 szemmel zárjuk az ujját alábbiak szerint.

Először is a 2-2 elválasztó oszlop szemet leapasztjuk, 36 sort kötünk fordítottan a munka színén, majd apasztunk az alábbiak szerint kialakítva a patentmintát: 1 szélszem 12 szemet patentmintával kötünk, majd a következő 44 szemet kettesével összekötve kötjük patentmintával (22 szem marad), a következő 12 szemet szintén patentmintával kötjük, egy szélszem. Összességében 16 sor patentmintát kötünk, majd befejezzük az ujját. 
Az ujja hossza a nyakkivágástól számítva: 28 cm külső hossz, igény szerint rövidebbre vagy hosszabbra is köthető. 

A ruhatest kialakítása:
Az eleje és a háta együtt: 188 szem, körben is köthetjük. Hat sort kötünk fordítottan a munka színén, ha szükséges több sort is köthetünk, érettebb lányoknál a mellek méretéhez igazodva.




Derékrész kialakítása: 25 szemet patentmintával kötünk, majd a következő 44 szemet kettesével összekötve folytatjuk a patentmintát (22 szem marad) újabb 25-25 szem patentminta, a következő 44 szemet kettesével összekötve (22 szem marad) folytatjuk a patentmintát, majd az utolsó 25 szemet is patentmintával kötjük tovább. A derékrész összesen 144 szemből áll, és 46 sort kötünk patentmintával. Nyurga kislányoknál ez lehet hosszabb is, szükség szerint.



Szoknya kialakítása: 

A szoknya részt 18 cikkre osztjuk, a munka színén fordítottan kötünk, a cikkeket 2-2 szem sima oszloppal választjuk el. A szaporításokat a választó oszlopok mentén végezzük a felső rész kialakításához hasonlóan alábbiak szerint.

Leosztás: 18 cikkre osztjuk a 144 szemet, 6 SZ fordított és 2 SZ sima kialakításával. A szoknyát körben is köthetjük. Ha sorokban dolgozunk, 6 szem fordított résszel kezdjünk mindkét felében szaporítva, a sor végén pedig a sima oszloppal zárjunk, plusz egy szélszem, így az összeillesztést láthatatlanná lehet tenni az összevarrásnál.
A fenti módon kialakított mintával kötünk tovább, majd a hatodik sorban kezdjük a szaporítást fent leírtak szerint. Cikkenként 2-2 szemet, soronként 36 szemet szaporítunk.
A szaporítást megismételjük a következő 6. majd azt követő, 12, 12, 16, 20, 26. sorban, végezetül kötünk még 16 sort.
Az utolsó előtti sort a színén simán kötjük, majd lekötjük a szoknyát. Egy kis tartást ad a szoknyának, hogy az ne kunkorodjon.

A leírás alapján önálló szoknyát is köthetünk akár gyerek, akár felnőtt méretben.




Befejezés: A bemutatott ruha hosszát 60 cm-nél fejeztük be, de tetszés szerinti hossz alakítható ki. Derék 30 cm, szoknya hossza 30 cm.

A ruhát hátul a jobb vállnál varrjuk össze és a jobb oldalon. De a ruhát a rutinos kötők akár körben is köthetik.

A ruhát 4-6 éves kislányoknak ajánlom, termettől függően, a ruha kialakítása rendkívül rugalmas, követi a test vonalát így akár több éven keresztül is hordható. A képen látható kislány csak 3,5 éves, neki még kissé nagy volt a ruha ez őt egy cseppet sem zavarta a fotózásnál, nagyon tetszett neki. :)

Jó kötést lányok! :)

Gyöngyvér

2013. június 24., hétfő

Vörös stóla.

A minta nemes egyszerűségével kiemeli a fonal szépségét a selyemfényű sötét vörös szín, igen mutatós, mondhatni feltűnő.



A minta egyszerű mégis látványos, könnyű kötni kifejezetten kezdő csipkekötőknek választottam.  Mindkét oldala szép így alkalmas stóla kötésére is.

A stóla közepes méretű: 160 x 40 cm
három gombolyagnyi, 150 g.

A fonal a Fonalparadicsom kínálatából van Linen sötétvörös összetételét tekintve 50% len, 50% viscos. Hármas tűvel ajánlott kötni, a stóla megkötéséhez 3,5-es tűt használtam.

A minta 8-al osztható szemszámból áll, plusz szélszemek, a stóláknál egy sima egy fordított egy sima szélet kötök, ezúttal a kezdésnél és befejezésnél hat soros lusta kötést kötöttem, hogy jobb legyen a stóla tartása, akár el is hagyható.

Kezdő szemszám 70, 64 a minta 3-3 szélszemek. A minta ábrája lent található. Ha szélesebbre szeretnénk a stólát egy egy mintaegység 8 szemből áll és kb. 5 cm.- nek felel meg.

A minta 2 és 8-ik sorában a visszáján adja magát, hogy a dupla ráhajtást egyszer elölről egyszer hátulról lehet lekötni, ne rettentsen el senkit a választásnál, hogy a visszáján is figyelni kell a mintát. 


Jó kötést lányok! :)


2013. június 8., szombat

Virágoskert mintás selyemfonalból kötött stóla.

Virágoskert mintás selyemfonalból kötött stóla. 
A stóla alapmintáját egy minta gyűjteményből választottam a fonalhoz, a minta neve Virágoskert ami találó is hozzá. A választásnál szempont volt az is, hogy  a minta a stóla mindkét oldalán jól mutasson.

A stóla csodaszép lazac színű selyemfonalból készült, a Fonalparadicsom kínálatából, közel három gombolyag felhasználásával ami csupán 65 g. összességében, 3,5-es tűvel kötve. 

A selyemfonal könnyen köthető jól blokkolódik, további csodás színekben is kapható a Fonalparadicsomban .


A stóla átlagos méretű 160x40 cm blokkolás után. 



A minta leszámolható ábrája letölthető a kössünk lányok zárt csoport oldaláról. Ha még nem vagy tag csatlakozz Te is hozzánk! :)


A levélmintát négyszer ismételtük (4x16 szem), plusz záró minták (17 szem) és szélszemek. 
(1-1 fél levél és két-két szélszem) és 17,5-szer kötöttük meg felhasználva közel három gombolyagnyi fonalat. 

Ezúttal a mérethez igazítottuk a mintát és nem a gombolyaghoz a méretet! :) 




Selyemfonalból kötött stóla.



A fotókon látható stólát Dencsné Nyikon Tímea kötötte meg, ezúton is köszönöm neki. 




Jó kötést lányok! :)

Gyöngyvér


2013. június 2., vasárnap

Szoknya és topp, kettő az egyben!





Kis maradék fonalból kötöttem, szoknyának indult de a lányom nyakába kötve próbánál elsőként toppként vette magára! :)  

Bármikor felkapható akár toppként akár szoknyaként  melegebb időkben! Bármilyen nyári pamut, viszkóz, kevert fonalból elkészíthető. Egy próbakötéssel, megtudjátok határozni a kívánt mérethez szükséges kezdő szemszámot. A képen látható szoknya 10-13 éves vékony kislánynak megfelelő méret.



A szoknyát lentről kezdtem, körbe kötöttem, készíthető egy darabból oldalt varrva, vagy két darabból mindkét oldalán varrva, ehhez kell igazítani a szélszemeket.


3,5 körkötőtűt használtam,  segédtű a csavaráshoz

200 szemre kezdtem, fordított sorral (munka hátoldala)
 a következő sorban: egy szélszem, egy ráhajtás, két sima szemet összeköt a sor végéig, visszáján fordítottan kötünk, ezzel kialakítottuk a szoknya alján lévő finom kis csipke mintát.  Az összeállításnál a  mintánál visszahajtjuk a szoknya alját és felvarrjuk a munka visszáján.

Simán kötünk  tovább a szoknya hosszát ezen a szakaszon határozzuk meg , esetünkben  57 sort.

Utolsó sima sorban a szemeket leapasztjuk 200-ról – 162-re. (szélszemekről ne feledkezz meg)
Minden negyedik-ötödik szemet összekötjük. Ezután jöhet a csavart minta.
18 csavart mintás oszloppal dolgoztam, oszloponként 9 szem, az az 162 szem. (plusz szélszemek) 

Minta: csavart minta egy sima egy fordított patent mintából. (összerúg, követi a test vonalát)
A csavarás nyolc szemből áll egy sima egy fordított, 4-4 szemet csavarunk. 


Egy minta egység két oszlopból áll lásd minta leírás és jelmagyarázat lent. Két mintaegységet kötünk meg az az 38 sort a derékrészhez.






Duplán fogtam a fonalat és horgoltam megkötőt a szoknyához, bedobhatod még a toppos nyakba kötős megoldást is. Az elválasztó szembe és a csavart minta közepébe fűztem a megkötőt.

Jó kötést lányok! :)